Przejdź do zawartości

Agrilus undatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agrilus undatus
Jendek et Nakládal, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

bogatkowate

Podrodzina

Agrilinae

Plemię

opiętki

Rodzaj

Agrilus

Gatunek

Agrilus undatus

Agrilus undatusgatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Agrilinae.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2018 roku przez Eduarda Jendeka i Oto Nakládala na łamach Journal of Asia-Pacific Entomology. Jako miejsce typowe wskazano drogę z Pakse do Paksong w okolicy Ban Itou w prowincji Champasak na południu Laosu. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „falisty” i odnosi się do owłosienia pokryw[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym, klinowatym w zarysie, wysklepionym ciele długości 3,8 mm, z wierzchu głównie jednobarwnym. Głowa ma płytki wcisk środkowy, powierzchownie rzeźbione ciemię, mniej więcej o połowę od niego węższe oczy i piłkowane począwszy od czwartego członu czułki. Poprzeczne przedplecze ma wystający przed przednie kąty, łukowaty płat przedni, łukowate brzegi boczne, rozwarte i zaostrzone kąty tylne, a żeberka boczne zbieżne i połączone. Na powierzchni przedplecza występuje wcisk środkowy i dwa płytkie wciski boczne. Pokrywy pozbawione są żeberek barkowych i mają ząbkowane krawędzie oraz prawie kanciaste wierzchołki. Owłosienie pokryw jest pofalowane, jednobarwne. Przedpiersie ma duży płat przedni z szeroko, głęboko, łukowato wykrojoną krawędzią oraz lekko rozszerzony wyrostek międzybiodrowy o prostych brzegach bocznych i ostrych kątach. Wyrostek zapiersia jest płaski. Wierzchołkowa krawędź pygidium jest łukowata. Ostatni sternit odwłoka ma łukowato zafalowany rowek przykrawędziowy. Samiec ma symetryczny edeagus o płacie środkowym znacznie szerszym niż paramery[1].

Rozprzestrzenienie

[edytuj | edytuj kod]

Owad orientalny, endemiczny dla Laosu, znany tylko z lokalizacji typowej w prowincji Champasak. Stwierdzony został na rzędnych 800 m n.p.m.[1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c E. Jendek, O. Nakládal. Revision of the Agrilus beatissimus species–group (Coleoptera, Buprestidae) with description of five new species from Southeast Asia. „Journal of Asia-Pacific Entomology”. 21 (3), s. 1028–1033, 2018. DOI: 10.1016/j.aspen.2018.07.019.